Șeful Forței Drepte, Ludovic Orban, spune despre șeful statului că a ajuns marioneta sistemului și speră că nu este și prizonierul lor.
Ludovic Orban> Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, dacă continui să mergi pe drumul acesta, te vor transforma în măscăriciul sistemului”, a scris Orban pe Facebook.
Ludovic Orban, fost președinte PNL, a fost timp de câteva luni consilier al președintelui Nicușor Dan, dar a fost demis după ce a lansat critici la adresa PSD.
El le-a cerut duminică liberalilor reuniți în congres extraordinar să-i permită revenirea în PNL. ”Dați-ne voie nouă, liberalilor din Forța Dreptei, să ne întoarcem acasă pe ușa din față”, a spus Orban de la tribuna congresului, în aplauzele delegaților.
”Noi toți care suntem sau vom fi membri PNL când vom merge între oameni și ne vor întreba de unde suntem, vom spune cu mândrie că suntem membri ai PNL”, a mai spus Orban.